Nowy rok szkolny stawia przed nauczycielami nowe wyzwania. Zmienia się ilość godzin lekcyjnych, plan lekcji, pojawiają się nowe przedmioty, nowe programy, rozkłady materiału, projekty, terminy rad pedagogicznych. Bez planowania (choć w ogólnym zarysie) trudno byłoby „ruszyć” do przodu i rozpocząć działania pedagogiczne w nowym roku szkolnym. Bardzo pomocne stają się wówczas kalendarze.
Jaki wybrać?
Wybór jest ogromny. Najbardziej rozpowszechniły się kalendarze “papierowe”. Dzielą się na :
-wiszące
-ścienne
-plakatowe
-stojące
-książkowe
Każdy z tych rodzajów ma swoje dobre i złe strony. Głównym kryterium, jakim należy się kierować przy wyborze kalendarza są oczekiwania użytkownika. Może się tak zdarzyć, że kalendarz nie będzie tylko niezbędnym “narzędziem” w pracy, ale także elementem dekoracyjnym. Podział na miesiące i dni nie jest ,w takim przypadku, najważniejszy. Liczy się tło, kolorystyka, wielkość i kształt.
Dobry kalendarz dla nauczyciela
Wielość i różnorodność zadań, jakie stoją przed kadrą pedagogiczną wymaga zaopatrzenia się w kalendarz w formie książki. Zwłaszcza taki, w którym jedna strona odpowiada jednej dacie i jest podzielona na godziny. Bardzo przydatne są dodatkowe elementy, które można znaleźć we “wzbogaconej ” wersji kalendarza nauczyciela. Są to :
-kalendarium na kolejne lata
-organizacja roku szkolnego
-kalendarz świąt
-harmonogram uroczystości/imprez szkolnych
-plan lekcji
-lista uczniów
-tabela składek uczniowskich
-adresy i telefony instytucji oświatowych
Kalendarz od wydawnictwa
Niekiedy w ramach współpracy z nauczycielem wydawnictwo oświatowe, które wydaje bazę dydaktyczną oferuje kalendarze nauczyciela. Może to być forma płatna, ale również w postaci gratisu. Wystarczy wypełnić deklarację wyboru podręcznika i oprócz całego pakietu pomocy dydaktycznych (podręcznik, karty pracy, przewodnik, płyty CD) można dodatkowo otrzymać kalendarz.
Podsumowując, ład i komfort, jakie wnoszą podczas pracy dydaktycznej kalendarze jest nieoceniony. Jak bardzo, warto się przekonać i zaopatrzyć się w ten “niezbędnik”.